Pohjois-Pohjanmaan kesäyliopisto

Kesäyliopiston koulutustarjonta

Valitse haluamasi hakuehdot Näytä-rivin valikosta ja klikkaa Hae.
Choose the terms for your search from Näytä and press Hae.

Valittavanasi ovat seuraavat hakuehdot:

  • Valitse kategoria: valitse se aihealue, jonka koulutukset haluat saada näkyviin
  • Valitse se kesäyliopiston toimipaikka, jonka koulutukset haluat näkyviin. Voit valita myös kaikki toimipaikat tai toimipaikkojen yhteystoteutuksena järjestämät koulutukset.
  • Valitse, haluatko koulutuslistauksen aika- vai aakkosjärjestyksessä.
  • Klikkaa lopuksi Hae-painiketta.

Näytä:

  Koulutuksen nimi Toimipaikka Ajankohta
1 Ahaa! -aivotreeniohjaajakoulutus Oulu 09.11.2017-24.11.2017
2 Aikuiskasvatustiede 25 op (JY) Pyhäjärvi, Ylivieska 1.8.2017-31.7.2018
3 Aktivoi ranskan taitosi (20 t) Oulu 12.10.2017-21.12.2017
4 Anatomy Trains Sructure & Function 2 Pyhäjärvi, Ylivieska 22.11.2017-23.11.2017
5 Anatomy Trains Structure & Function 1 Pyhäjärvi, Ylivieska 07.09.2017-08.09.2017
6 Arabian peruskurssi I, 5 op (OY) Oulu 30.10.2017-16.04.2018
7 Arabian peruskurssi II, 5 op (OY) Oulu 02.11.2017-19.04.2018
8 Asiakkaan itsemääräämisoikeus vanhus- ja vammaistyössä Kuusamo, Oulu, Pyhäjärvi, Ylivieska 28.11.2017-30.11.2017
9 Autismin kirjo tutuksi Pyhäjärvi, Ylivieska 12.10.2017-23.11.2017
10 Biologian abikurssi (20 t) Oulu 31.07.2017-04.08.2017
11 Business Writing 4 credits 2-4 op (OY) Oulu 17.05.2017-30.09.2017
12 Chattaa koreaksi! Oulu 30.10.2017-22.11.2017
13 Derivaatta, jatkuvuus ja raja-arvot (20 t), pitkä matematiikka Oulu 05.06.2017-09.06.2017
14 Design management ja palvelumuotoilu 25 op (LY) Pyhäjärvi, Ylivieska 1.1.2018-31.12.2018
15 Diabeteksen hoitamisen perusasioita ja hoitotaitojen hiomista Oulu 11.12.2017
16 Ehjin nahoin muutoksessa Oulu 29.09.2017
17 Ekspressiivisen taideterapian perusteet 20 op Oulu 22.09.2017-27.05.2018
18 Elokuvatutkimus 25 op (OY) Oulu 13.09.2017-31.07.2018
19 Elämänkatsomustieto 25 op (OY) Raahe, Ylivieska 09.09.2016-30.06.2017
20 Elämänkatsomustieto 25 op (OY) Oulu 22.05.2017-31.01.2018
21 Elämänkatsomustieto 25 op (OY) Oulu, Raahe 02.10.2017-31.07.2018
22 Elämänkatsomustieto 35 op (OY) Pyhäjärvi, Ylivieska 1.8.2017-31.12.2018
23 Englannin abikurssi (30 t), aamupäiväryhmä Oulu 31.07.2017-09.08.2017
24 Englannin abikurssi (30 t), iltapäiväryhmä Oulu 31.07.2017-09.08.2017
25 Englannin abikurssi (32t) kesä 2017, Kuusamo Kuusamo 17.08.2017-20.08.2017
26 Englannin kielen kirjoittaminen ja kielioppi, abitaso (20 t) Oulu 05.06.2017-09.06.2017
27 Englantia terveydenhuollon osastosihteereille Pyhäjärvi, Ylivieska 31.08.2017-28.09.2017
28 Englantia terveydenhuollon osastosihteereille (20 t) Oulu 03.10.2017-12.12.2017
29 Englantilainen filologia 35 op (OY) Oulu 15.09.2017-31.07.2018
30 English Activation Course 2 op (OY) Oulu 02.10.2017-04.12.2017
31 English: Oral Skils 3 op
32 Erityishuoltolain muutokset ja niiden vaikutus työkäytäntöihin Kuusamo, Oulu, Pyhäjärvi, Raahe, Ylivieska 06.02.2018
33 Erityisosaamista neuropsykiatrisen asiakkaan ohjaukseen ja valmennukseen jatko-opinnot Pyhäjärvi, Ylivieska 12.09.2017-08.11.2017
34 Erityispedagogiikka 25 op (JY) Ylivieska 30.05.2016-31.07.2017
35 Erityispedagogiikka 25 op (JY) Ylivieska 1.1.2018- 31.12.2018
36 Erityispedagogiikka 25 op (OY) Kuusamo, Raahe 31.08.2016-31.07.2017
37 Erityispedagogiikka 25 op (OY) Kuusamo, Raahe Syksy 2017 - Kevät 2018
38 Eriyttävä opetus oppimisen tukena Pyhäjärvi, Ylivieska 23.11.2017-30.11.2017
39 Espanjan alkeiskurssi I, 4 op (OY) Oulu 18.09.2017-11.12.2017
40 Espanjan alkeiskurssi II, 4 op (OY) Oulu 31.07.2017-30.08.2017
41 Espanjan jatkokurssi I, 4 op (OY) Oulu 19.09.2017-12.12.2017
42 Farmasia 25 op (UEF) Oulu, Raahe 13.09.2016-31.12.2017
43 Farmasia 25 op (UEF) Raahe, Ylivieska Syksy 2017-kevät 2018
44 Faskiatekniikat (MMT) level I ja II ylävartalo, Kuusamo Kuusamo 29.09.2017-30.09.2017
45 Filosofia 25 op (OY) Oulu 02.10.2017-31.07.2018
46 Filosofia 35 op (OY) Oulu 02.10.2017-31.12.2018
47 Finnish Extra Online – A Finnish Language Help Centre on the Internet Oulu 08.09.2017-15.12.2017
48 Finnish Language Basic Course 2, level A1.3 Oulu 24.07.2017-04.08.2017
49 Finnish Language Basic Course 3, level A2.1 Oulu 18.09.2017-19.10.2017
50 Finnish Language Basic Course 3, Level A2.1 – An Interactive Online Course Oulu 11.09.2017-06.11.2017
51 Finnish Language Basic Course 5, level B1 Oulu 30.10.2017-30.11.2017
52 Finnish Language Basic Course 7, level B1.2 Oulu 14.08.2017-14.09.2017
53 First Steps in Finnish – An Interactive Online Course, Level A1.1 Oulu 05.09.2017-13.12.2017
54 Flipped Classroom opetuksen strategisena menetelmänä Oulu 07.10.2017
55 Fysiikan abikurssi (24 t) Oulu 24.07.2017-31.07.2017
56 Fysioterapia 20 op (Savonia AMK) Pyhäjärvi, Ylivieska 08.09.2017-19.05.2018
57 GAS -koulutus (Goal Attainment Scaling) 3 op Kuusamo 05.10.2017-30.11.2017
58 Gerontologia 26 op (JY) Kuusamo, Oulu, Ylivieska 08.09.2016-31.07.2017
59 Gerontologia 26 op (JY) Kuusamo, Oulu, Raahe 20.09.2017-31.07.2018
60 Haavoittuva mieli – tunnista ja tue Oulu 07.11.2017-14.11.2017
61 Hallintotiede 35 op (LY) Oulu, Raahe 25.09.2015-31.07.2017
62 Hallintotiede 35 op (LY) Oulu, Raahe Syksy 2017-syksy 2018
63 Hallittu rajoittaminen Oulu 12.10.2017-13.10.2017
64 Hevosen lajityypilliset käyttäytymistarpeet - hyvinvoinnin perusta 19.9.17 Oulu 19.09.2017
65 Hevosen ongelmallinen käyttäytyminen 17.10.17 Oulu 17.10.2017
66 Historia 25 op (JY) Pyhäjärvi, Ylivieska 1.9.2017-31.7.2018
67 Historia 25 op (OY) Oulu 25.09.2017-31.07.2018
68 Historian abikurssi (20 t) Oulu 24.07.2017-28.07.2017
69 Historiapiiri senioreille Oulu 18.09.2017-27.11.2017
70 Hoitajan valmiudet kliiniseen tutkimiseen; osa sydämen ja verenkierron tutkiminen Pyhäjärvi, Ylivieska 21.11.2017
71 How to write in Finnish – An Interactive Online Course Oulu 05.10.2017-09.11.2017
72 Huijaamisen ABC Oulu 03.10.2017
73 Huumeita, täälläkö? Pyhäjärvi, Ylivieska 28.11.2017
74 Hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen (HYTE) -osaamiskokonaisuus 25-30 op (UEF) Ylivieska Kevät 2018-Syksy 2018
75 Ihmisen vahvuuksien tukeminen - näkökulmia positiiviseen psykologiaan 5 op (LY) Kuusamo, Oulu, Raahe 30.10.2017-02.11.2017
76 Ikäihmisen jalkojen hyvinvointi ja pienten vammojen hoito Oulu 27.11.2017
77 Ikäihmisten diabetes Oulu 11.10.2017-11.12.2017
78 Ikääntyneiden sairaudet ja hyvä lääkehoito 5 op (TY) Pyhäjärvi, Ylivieska 1.9.2017-31.12.2017
79 Ikääntyvien kirjallisuusseminaari IKISEMMA Oulu 28.09.2017-14.12.2017
80 Ikääntyvien yliopiston verkkoluentosarja syksy 2017 Kuusamo, Oulu, Pyhäjärvi, Raahe, Ylivieska 20.09.2017-29.11.2017
81 Ikääntyvän diabeetikon suun terveys ja ruoka Oulu 06.11.2017
82 Istumatanssin ohjaajakoulutus Kuusamo 12.10.2017-23.11.2017
83 Italian alkeiskurssi I, 4 op (OY) Oulu 19.09.2017-12.12.2017
84 Italian jatkokurssi I, 4 op (OY) Oulu 20.09.2017-20.12.2017
85 Japanin kielen alkeiskurssi I, 5 op (OY) Oulu 02.08.2017-30.08.2017
86 Japanin kielen alkeiskurssi I, 5 op (OY) Oulu 12.09.2017-19.12.2017
87 Japanin kielen ja kulttuurin työpaja 11–16-vuotiaille Oulu 15.08.2017–03.10.2017
88 Johtaminen 26 op (VY) Pyhäjärvi, Ylivieska 1.8.2017-31.7.2018
89 Julkisoikeus 25 op (LY) Oulu 14.10.2016-31.07.2017
90 Jännittäjäryhmän ohjaaja-koulutus Pyhäjärvi, Ylivieska 13.10.2017
91 Kasvatustiede 25 op (OY) Kuusamo, Raahe, Ylivieska 29.08.2016-31.07.2017
92 Kasvatustiede 25 op (OY) Oulu 15.05.2017-31.01.2018
93 Kasvatustiede 25 op (OY) Kuusamo, Pyhäjärvi, Raahe, Ylivieska 1.8.2017-31.7.2018
94 Kasvatustiede 35 op (OY) Kuusamo, Raahe, Ylivieska 08.09.2016-30.06.2017
95 Kasvatustiede 35 op (OY) Kuusamo, Pyhäjärvi, Raahe, Ylivieska Syksy 2017- Kevät 2018
96 Kemian abikurssi (20 t) Oulu 01.08.2017-07.08.2017
97 Kertaa, kartuta, keskustele ja kirjoita (20 t) – 4Ks in English Oulu 10.10.2017-19.12.2017
98 Kertauskurssi kuviskurssien käyneille "konkareille" ja muille kiinnostuneille Kuusamo, Oulu, Pyhäjärvi, Raahe, Ylivieska 16.09.2017-21.09.2017
99 Kiinan kielen peruskurssi I, 5 op (OY) Oulu 20.09.2017-20.12.2017
100 Kinestetiikan peruskurssi, Kuusamo Kuusamo 12.03.2018-15.05.2018
101 Kirjallisuus 25 op (OY) Oulu 18.09.2017-31.07.2018
102 Kirjallisuus 35 op (OY) Oulu 22.05.2017-31.01.2018
103 Kirjallisuusterapia 25 op Oulu Kevät 2018 - syksy 2018
104 Kirjanpidon ja tilintarkastuksen harjoitustyö 0,5 op ( VY) Ylivieska Kevät 2017 - Syksy 2017
105 Kirjanpidon ja tilintarkastuksen perusteet 2,5 op (VY) Ylivieska 16.5.2017-31.12.2017
106 Kirjoittajapolku Oulu 14.09.2017-14.12.2017
107 Kirjoittajaryhmä senioreille Oulu 05.10.2017-30.11.2017
108 Kirjoittamisen kesäkurssi Oulu 01.07.2017-02.07.2017
109 Koiran elekieli ja stressi Oulu 03.02.2018
110 Kokonaisvaltainen joogaohjaajan koulutus Oulu 16.12.2016-12.11.2017
111 Kokonaisvaltainen joogaohjaajan koulutus Oulu 02.02.2018-16.12.2018
112 Kokonaisvaltainen lapsijoogan ohjaajan koulutus Oulu 16.06.2017-22.10.2017
113 Kokonaisvaltainen rentoutusohjaajan koulutus Oulu 22.09.2017-19.05.2018
114 Kolme pientä porrasta - oppimisen ja koulun käynnin tuki Pyhäjärvi, Ylivieska 13.02.2018
115 Korean kielen ja kulttuurin kurssi Oulu 30.10.2017-22.11.2017
116 Kriisityön koulutusohjelma 20 op – ”Stepped model of care” Oulu 16.10.2017-15.05.2018
117 Kriisiviestintä ja -johtaminen 5 op (HY) Oulu 23.10.2017-12.01.2018
118 Kuntien ja kuntaomisteisten osakeyhtiöiden ajankohtaispäivä Kuusamo, Oulu, Pyhäjärvi, Raahe, Ylivieska 18.01.2018
119 Kuntien muuttuva alv-ympäristö - sote-uudistuksen käytännön vaikutukset Oulu, Pyhäjärvi, Raahe, Ylivieska 30.11.2017
120 Kuvataide 25 op (LY) Raahe, Ylivieska 05.02.2016-31.07.2017
121 Kuvataide 25 op (LY) Raahe Syksy 2017- kevät 2018
122 Lakitiedon kurssi 5 op (OY) Oulu Kevät 2018
123 Lasten ja nuorten kesäyliopisto 2017 Oulussa Oulu 05.06.2017-22.06.2017
124 Lasten ja nuorten psyykkinen hyvinvointi 25 op (UEF) Oulu, Ylivieska 30.09.2016-31.12.2017
125 Lasten ja nuorten psyykkinen hyvinvointi 25 op (UEF) Kuusamo, Ylivieska Syksy 2017-kevät 2018
126 Lasten tunnetaito-ohjaaja MM® -peruskoulutus 25 op Oulu 12.09.2017-10.10.2018
127 Latinan alkeiskurssi 5 op (OY) Oulu 16.05.2017-11.09.2017
128 LCA Life Coach® -koulutus 20 op Oulu 13.10.2017-14.10.2018
129 Liikkumalla terveyttä ja tukea toimintakyvylle Oulu 23.11.2017
130 Liikuntalääketiede 25 op (UEF) Oulu 20.09.2016-31.12.2017
131 Liikuntalääketiede 25 op (UEF) Kuusamo, Oulu, Raahe 19.09.2017-31.12.2018
132 Lisää elinvoimaa kilpailutuksilla: Paikallisuus, työllisyys ja ympäristö hankinnoissa Kuusamo, Oulu, Pyhäjärvi, Raahe, Ylivieska 31.01.2018
133 Lisää liikettä oppitunteihin – oppiminen tehostuu Oulu 16.11.2017
134 Lukemaan oppiminen kymmensormijärjestelmällä kirjoittamalla Pyhäjärvi, Ylivieska 07.11.2017
135 Lukiofysiikan perusteet (30 t) Oulu 28.11.2017-17.01.2018
136 Lukion englannin kurssien kertaus (20 t) Oulu 05.06.2017-09.06.2017
137 Lukion lyhyen matematiikan kertauskurssi (20 t) Oulu 12.06.2017-16.06.2017
138 Lukion ruotsin kurssien kertaus (20 t) Oulu 12.06.2017-16.06.2017
139 Lumilautailun ohjaajakurssi (taso 1) Rukalla, Snowboard Instructor Level 1 Course at Ruka in Autumn 2016 Kuusamo 12.11.2016-20.11.2016
140 Luonnontieteellisten taikatemppujen työpaja Oulu 05.10.2017
141 Luova kirjoittaminen 25 op (TY) Oulu 27.09.2016-31.12.2017
142 Luova kirjoittaminen 25 op (TY) Oulu, Ylivieska 18.09.2017-31.12.2018
143 Luova kirjoittaminen 35 op (TY) Oulu 24.09.2014-31.07.2017
144 Luova kirjoittaminen 35 op (TY) Oulu 18.09.2017-31.07.2020
145 Luova kirjoittaminen, aineopinnot 35 op (TY) Oulu 22.09.2015-31.07.2018
146 Lyhyen matematiikan abikurssi (20 t) Oulu 24.07.2017-28.07.2017
147 Lääketieteen perusteita 25 op (UEF) Oulu 22.09.2016-31.12.2017
148 Lääketieteen perusteita 25 op (UEF) Oulu 18.09.2017-31.12.2018
149 Maalataan yhdessä! Oulu 25.09.2017-11.12.2017
150 Maalauksen alkeet, seniorikurssi Oulu 28.09.2017-14.12.2017
151 Maalauksen kesäkurssi Oulu 18.08.2017-20.08.2017
152 Maarit Tyrkkö -yleisöluento Raahe 09.11.2017
153 Mindfulness tunnetaitovalmentaja 25 op Oulu 23.04.2017-04.11.2017
154 Minustako työnohjaaja? Oulu 22.08.2017
155 Mobiilitreeniä senioreille, alkeiskurssi Oulu 24.08.2017-29.08.2017
156 Mobiilitreeniä senioreille, teemakurssi Oulu 31.08.2017-05.09.2017
157 Monikulttuurinen terveydenhuolto 3 op (TY) Pyhäjärvi, Ylivieska 1.1.2018-31.7.2018
158 Muistisairaan ihmisen hyvä kohtaaminen ja toimintakykyä vahvistava arki Kuusamo 15.03.2018
159 Myötätunnon ja -innon mullistava voima! Oulu 29.11.2017
160 Myötätuntotaitoja itselle Oulu 12.08.2017
161 Nettikerho senioreille, alkeiskurssi Oulu 14.09.2017-16.11.2017
162 Nettikerho senioreille, teemakurssi Oulu 21.09.2017-23.11.2017
163 Nettikerho-extra: aktiivisuusranneke Oulu 07.09.2017
164 Neuropsykiatristen valmentajien täydennyskoulutus Oulu 28.09.2017-29.09.2017
165 Nuorison kasvun kipupisteet ja syrjäytymisen ehkäisy 5 op (LY) Kuusamo, Oulu, Raahe 23.11.2017-25.11.2017
166 Nursing in English (20 t) Oulu 03.10.2017-12.12.2017
167 Näppäintaitojen opettaminen isommille koululaisille Pyhäjärvi, Ylivieska 08.11.2017
168 Oikeus yhteiskunnassa 5op (VY) Ylivieska Syksy 2017- Kevät 2018
169 Oikeussuoja hallinnossa 5 op (VY) Ylivieska Syksy 2017- Kevät 2018
170 Omistajan ja haltijan asemasta perintökaaren 3:1 a §:n ja testamentilla saadun hallintaoikeuden tilanteessa Kuusamo, Oulu, Pyhäjärvi, Raahe, Ylivieska 04.10.2017
171 Opetusalan luottamushenkilön rooli kunnallisessa päätöksenteossa Kuusamo, Oulu, Raahe 10.10.2017
172 Opetushallinnon tutkinto 15 op Raahe
173 Opi tekemään e-kirja, jatkokurssi Oulu 19.10.2017
174 Opi tekemään e-kirja, peruskurssi Oulu 17.10.2017-18.10.2017
175 Opiskelutekniikan kurssi (20 t) Oulu 31.07.2017-04.08.2017
176 Oppimaan oppimisen taitojen ohjaaminen esi- ja alkuopetuksessa ja alakoulussa Pyhäjärvi, Ylivieska 03.10.2017
177 Oppimaan oppimisen taitojen ohjaaminen yläkoulussa/nuorilla Pyhäjärvi, Ylivieska 20.09.2017
178 Oppimisen ja opetuksen suunnittelu 5 op (LY) Oulu Kevät 2018
179 Orff-pedagogiikan perusteet 3 op Oulu 29.09.2017-14.10.2017
180 Organisaatioiden ja työyhteisöjen johtaminen 25 op (entinen Hallintotiede 25 op) (LY) Kuusamo, Oulu, Raahe, Ylivieska Syksy 2017-kevät 2018
181 Organisaatioiden ja työyhteisöjen johtaminen 25 op (LY), entinen Hallintotiede 25 op Oulu, Raahe 23.09.2016-31.07.2017
182 Ostovähennykset arvonlisäverotuksessa - ongelmatilanteet ja rajanvedot Oulu, Pyhäjärvi, Raahe, Ylivieska 30.11.2017
183 Otan osaa, jos osaan. Kuinka kannatella surevaa? Kuusamo, Oulu, Pyhäjärvi, Raahe, Ylivieska 15.11.2017
184 Oulun NVC harjoitteluryhmä Oulu 26.01.2016-31.12.2016
185 Pelikorttien matematiikka Oulu 04.10.2017
186 Perhearviointi - Perheen toimintakyvyn, voimavarojen, vahvuuksien ja vaikeuksien arviointimenetelmä, Kuusamo Kuusamo 01.11.2017-11.01.2018
187 Perus- ja ihmisoikeudet 5 op (VY) Ylivieska Syksy 2017- Kevät 2018
188 Peruskoulun ruotsi (20 t) Oulu 24.07.2017-28.07.2017
189 Pitkä matematiikka, abikurssi A (34 t) Oulu 06.06.2017-21.06.2017
190 Pitkä matematiikka, abikurssi B (34 t) Oulu 24.07.2017-03.08.2017
191 Portugalin alkeiskurssi, osa I, 4 op (OY) Oulu 18.09.2017-11.12.2017
192 Positiivinen pedagogiikka, vahvuusperustaisuus ja arviointi Oulu 30.11.2017
193 Psykologia 25 op (JY) Pyhäjärvi, Ylivieska 1.8.2017-31.7.2018
194 Psykologia 25 op (OY) Kuusamo, Raahe 24.08.2016-30.06.2017
195 Psykologia 25 op (OY) Oulu 15.05.2017-31.12.2017
196 Psykologia 25 op (OY) Kuusamo, Raahe 24.08.2017-30.06.2018
197 Psykologian abikurssi (20 t) Oulu 31.07.2017-04.08.2017
198 Psykologian Abikurssi -työpaja Raahe 12.08.2017
199 Psykologinen lihastestaus – Kehollisten vasteiden arviointi osana tunteiden vapauttamistekniikoita Oulu 21.11.2017
200 Psykoterapeuttiset valmiudet 30 op Oulu 29.09.2017-17.06.2018
201 Puheviestintä 2-3 op (OY) Oulu 15.08.2017-31.08.2017
202 Puolan kielen peruskurssi 1 Oulu 10.10.2017-19.12.2017
203 Rakentavan vuorovaikutuksen ohjaaja Oulu 04.08.2017-27.01.2018
204 Ranskan alkeiskurssi I, 5 op (OY) Oulu 20.09.2017-20.12.2017
205 Rasitus EKG-hoitajan osaaminen Pyhäjärvi, Ylivieska 21.02.2018
206 Raskauden ajan kliininen tutkiminen ja hoidon tarpeen arviointi Pyhäjärvi, Ylivieska 22.11.2017
207 Ratkaisukeskeinen neuropsykiatrinen valmentaja 25 op Oulu 26.09.2017-27.02.2018
208 Ratkaisukeskeiset työelämänvalmennustaidot esimiestyöhön – Työhyvinvointia ratkaisukeskeisin menetelmin Oulu 03.10.2017-17.04.2018
209 Ravitsemustiede 25 op (UEF) Kuusamo, Oulu, Raahe 15.09.2016-31.12.2017
210 Ravitsemustiede 25 op (UEF) Kuusamo, Oulu, Raahe 27.09.2017-31.12.2018
211 Rento hevonen oppii ja suorittaa kaikella kapasiteetillaan 3.10.17 Oulu 03.10.2017
212 Rentoutusryhmä senioreille Raahe 05.10.2017-19.10.2017
213 Rentoutusryhmä senioreille Oulu 20.10.2017-15.12.2017
214 Rikosoikeuden ajankohtaispäivä Kuusamo, Oulu, Pyhäjärvi, Raahe, Ylivieska 06.11.2017
215 Rohkaistu käyttämään työelämän englantia (20 t) Oulu 10.10.2017-19.12.2017
216 Ruotsin abikurssi (30 t), aamupäiväryhmä Oulu 31.07.2017-09.08.2017
217 Ruotsin abikurssi (30 t), iltapäiväryhmä Oulu 31.07.2017-09.08.2017
218 Ruotsin abikurssi (32t) kesä 2017, Kuusamo Kuusamo 07.08.2017-13.08.2017
219 Ruotsin kielen kirjoittaminen ja kielioppi, abitaso (20 t) Oulu 12.06.2017-16.06.2017
220 Ruotsin kielen perusopinnot 30 op (UEF) Ylivieska 21.1.2017-31.7.2018
221 Ryhmäanalyyttinen työnohjaajakoulutus 60 op Pyhäjärvi, Ylivieska kevät 2018-syksy 2019
222 Rähjäämätön ja arkailematon koira (BAT 2.0) Oulu 04.02.2018
223 Sairaiden ja liikuntarajoitteisten liikuntaneuvonta Pyhäjärvi, Ylivieska 21.09.2017
224 SCIT-ryhmänohjaajakoulutus Oulu 13.12.2017-14.12.2017
225 Second Steps – an Interactive Online Course in Finnish Language, Level A1.3 Oulu 05.09.2017-13.12.2017
226 Seksuaalineuvojakoulutus 30 op Oulu 02.06.2016-30.06.2017
227 Seksuaalineuvojakoulutus 30 op 2017–2018 Oulu 14.11.2017-30.11.2018
228 Seniorin hyvinvoinnin askeleet Raahe 05.10.2017-19.10.2017
229 Seniorin kuntotestaus Oulu 07.04.2017-30.09.2017
230 Sensorinen integraatio ja luova liikunta (4 pv) Oulu 20.10.2017-19.01.2018
231 Simply Meditaatio Oulu 20.11.2017
232 Sinuiksi sienten kanssa -sienikurssi Oulu 28.08.2017-29.08.2017
233 Sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan koulutus Kuusamo, Oulu, Pyhäjärvi, Raahe, Ylivieska 10.10.2017-12.10.2017
234 Sivistyslautakunnan koulutusilta Pyhäjärvi, Ylivieska 27.09.2017
235 Sopimuksenteko Oulu 29.01.2018-30.01.2018
236 Sosiaalipsykologia 25 op (UEF) Oulu 30.09.2016-31.12.2017
237 Sosiaalipsykologia 25 op (UEF) Oulu 22.09.2017-31.12.2018
238 Sosiaalityö 25 op ( UEF) Pyhäjärvi 02.09.2016-31.07.2017
239 Sosiaalityö 35 op (LY) Oulu 17.09.2015-31.07.2017
240 Sosiologian perusopinnot 25 op (OY) Oulu 29.05.2017-20.11.2017
241 Spirometria Pyhäjärvi, Ylivieska 04.04.2017
242 Stressilääketiede 3 op (TY) Pyhäjärvi, Ylivieska 1.9.2017-31.12.2017
243 Sukututkimuksen jatkokurssi Oulu 06.02.2018-10.04.2018
244 Sukututkimuksen starttikurssi Kuusamo, Oulu, Pyhäjärvi, Raahe 06.09.2017-13.09.2017
245 Suomen kielen perusopinnot 25 op (OY) Oulu Syksy 2017-kevät 2018
246 Suomen kielen rakenne 5 op (OY) Oulu Syksy 2017
247 Suomi 100 vuotta (TY) Kuusamo, Oulu, Pyhäjärvi, Raahe, Ylivieska Syksy 2017-kevät 2018
248 Suomi toisena ja vieraana kielenä 25 op (OY) Oulu Syksy 2017-kevät 2018
249 Svenska för samhällsvetare och filosofer 3 op (JY) Raahe Syksy 2017
250 Syrjäytymisestä selviytymiseen Kuusamo, Pyhäjärvi, Raahe, Ylivieska 22.11.2017
251 Säteilyttää - Röntgenologian ajankohtaisilta Oulu 15.09.2017
252 Tabletit ja kännykät kässässä: oppilas käsityön opetusmateriaalin tuottajana Oulu 30.09.2017
253 Tablettilaitteet erilaisen oppijan opetuksen ja oppimisen työvälineinä - ideoita ja malleja (syksy 2017) Oulu 03.10.2017
254 Talousoikeus 25 op (VY) Ylivieska Syksy 2017- Kevät 2018
255 Tarinasäveltämisen perusteet 4 op Pyhäjärvi, Ylivieska Syksy 2017
256 Tasapainoinen ja tyytyväinen hevonen - yhteistyöhaluinen harrastuskumppani Oulu 19.09.2017-17.10.2017
257 Tehokas perhevarallisuuden suunnittelu Kuusamo, Oulu, Pyhäjärvi, Raahe, Ylivieska 07.11.2017
258 Teknisen sektorin päätöksenteko ja verkkojulkisuus Kuusamo, Oulu, Pyhäjärvi, Raahe, Ylivieska 08.11.2017
259 Terveystiedon abikurssi (20 t) Oulu 24.07.2017-28.07.2017
260 Terveystieteet 25 op (2015-2016)
261 Terveystieteet 25 op (OY) Oulu 18.09.2017-12.02.2018
262 Terveystieteet 35 op (OY) Oulu Kevät 2018-syksy 2018
263 Tieto ja tutkimus - tilastolliset analyysimenetelmät 3,5 op (OY) Oulu 19.09.2017-31.10.2017
264 Tietojenkäsittelytiede 25 op (OY) Ylivieska 1.9.2017-31.7.2018
265 Toinen kotimainen kieli, ruotsi (KTK) 2 op (OY) Oulu 07.08.2017-28.08.2017
266 Toinen kotimainen kieli, ruotsi (LuTK) 2 op (OY) Oulu 07.08.2017-28.08.2017
267 Traumatietoinen kriisityö Pyhäjärvi, Ylivieska 11.10.2017
268 TRE–stressinpurkuliikkeet – syväjännityksistä vapaaksi Oulu 22.11.2017
269 TULE-pilatesta joogamaustein, ohjaajakoulutus 2 op Oulu 19.09.2017-02.11.2017
270 Tulevia opintoja avoimessa yliopistossa Ylivieskassa ja Pyhäjärvellä 2017-2018 Yliopistot Pyhäjärvi, Ylivieska Syksy 2017- Kevät 2018
271 TunteVa® -toimintamallin perusteet Kuusamo 21.09.2017-22.09.2017
272 Tuotantotalous 25 op (OY) Kuusamo, Raahe 25.08.2016-31.07.2017
273 Tuotantotalous 25 op (OY) Kuusamo, Raahe, Ylivieska 24.08.2017-31.07.2018
274 Tyypin 1 ja tyypin 2 diabetes sairautena ja ikääntymisen tuomat erityispiirteet Oulu 11.10.2017
275 Uusi kuntalaki pintaa syvemmältä Oulu, Pyhäjärvi, Ylivieska 21.09.2017-22.09.2017
276 Vaativat ja tunteita herättävät asiakkaat Oulu, Pyhäjärvi, Ylivieska 17.10.2017-18.10.2017
277 Vaikuttavia kuvia kamerapuhelimella Oulu, Raahe 12.09.2017-13.09.2017
278 Vaikuttavia kuvia kamerapuhelimella, seniorikurssi Oulu 12.09.2017
279 Valehtelua, toiveajattelua, outoja uskomuksia, ajatusvääristymiä ja psykoottisia harhoja Kuusamo, Oulu, Pyhäjärvi, Raahe, Ylivieska 29.11.2017
280 Valmennusohjelma nuorten ohjauspalveluiden henkilöstölle (OHTO / Oulu) Oulu 26.09.2017-21.03.2018
281 Valmentavan ohjaustyön ytimessä Pyhäjärvi, Ylivieska 05.10.2017
282 Valokuvauksen perusopinnot + johdantokurssi 28 op (LY) Kuusamo Syksy 2016-kevät 2018
283 Valtuutetun kuntahallinnon perusteet Kuusamo, Oulu, Pyhäjärvi, Raahe, Ylivieska 16.08.2017-21.09.2017
284 Varga-Nemenyi-menetelmä 1. luokan matematiikan opetuksessa Pyhäjärvi, Ylivieska 12.10.2017-18.11.2017
285 Varga-Nemenyi-menetelmä 2. luokan matematiikan opetuksessa Oulu 14.09.2017-07.10.2017
286 Venäjän alkeet Raahe 05.09.2017-28.11.2017
287 Venäjän alkeiskurssi I, 5 op (OY) Oulu 19.09.2017-19.12.2017
288 Venäjän alkeiskurssi I, 5 op (OY) Raahe Syksy 2017
289 Venäjän intensiivikurssi Kuusamo 21.04.2016-11.05.2016
290 Verkkotiedottamisen ABC kunnassa Kuusamo, Oulu, Pyhäjärvi, Raahe, Ylivieska 09.11.2017
291 Vero-oikeus 6 op (VY) Ylivieska Kevät 2018
292 Vientikoulutus / Export Education Oulu 31.10.2017-07.12.2017
293 Viestintä 25 op (OY) Oulu Syksy 2017 - kevät 2018
294 Viestintä ja media 25 op (JY) Oulu 04.10.2016-31.07.2017
295 Viron alkeiskurssi 5 op (OY) Oulu 01.08.2017-31.08.2017
296 Virtuaalipaja opettajille Oulu 30.10.2017
297 Voimauttavan valokuvan perusteet hoidollisten ja pedagogisten alojen työntekijöille 8 op Oulu 28.03.2018-07.05.2019
298 Voimavarakeskeinen mindfulness-ohjaaja 25 op Oulu 13.10.2017-17.03.2018
299 Voimavarakeskeinen perhe- ja verkostotyön koulutus puheterapeuteille 30 op Oulu 22.03.2018-14.11.2018
300 Voimavarakeskeinen työnohjaajakoulutus 2016–2018 (60 op) Oulu 19.01.2016-06.04.2018
301 Voimavarakeskeinen työnohjaajakoulutus 2018–2020 (60 op) Oulu 01.02.2018-30.06.2020
302 Yhteiskuntaopin abikurssi (20 t) Oulu 24.07.2017-28.07.2017
303 Yleisen kielitieteen ja fonetiikan peruskurssi 5 op (OY) Oulu Kevät 2018
304 Yleisen teologian perusopinnot 25 op (UEF) Pyhäjärvi, Ylivieska 1.8.2017-31.7.2018
305 ”Rajantaju”? Oulu 29.08.2017-12.12.2017
 

Löysitkö etsimäsi? Ota tarvittaessa yhteyttä kesäyliopiston toimipaikkoihin: Ota yhteyttä
Did you find what you were looking for? Please contact summer university offices if needed: Ota yhteyttä